Apie kūrybines tolerancijos paieškas

Kategorija Uncategorized

IMG_20151022_124130

Es projekto antrasis etapas

Spalio mėnesį Vilniuje vyko projekto „Playing Identities/Performing Heritage“ antrasis etapas. „Playing Identities/Performing Heritage“ tai tarptautinis projektas, kurio pagrindinė idėja – eksperimentinės kūrybos pagalba apjungti Europos nacionalinių teatrų tradicijas, skatinant santykius tarp skirtingų šalių atlikėjų bei atlikėjų ir visuomenės. Projekto tikslas apjungiant skirtingų Europos šalių atlikėjus iš Lietuvos, Ispanijos, Rumunijos, Didžiosios Britanijos (aktorius ir režisierius) analizuoti aktualias jų šalių ir visos Europos temas.

Lietuvos visuomenė išsiskiria iš kitų Europos sąjungos šalių dažnai pasireiškiančia netolerancija. Neretai mūsų šalies gyventojai pasirodo kaip homofobiški, netolerantiški tautinėms mažumoms. Toks požiūris atsispindi nacionalinėse šventėse, kur patriotizmo ir nacionalizmo idėjos yra pateikiamos kaip identiškos koncepcijos. Tai atsispindi visuomeniniuose paraduose, kur laisvai skanduojami rasistiniai, nacionalistiniai ir homofobiški šūkiai. Žiniasklaidoje dažnai pasirodo informacija apie įvykius, kuriuose atsispindi visuomenės netolerancijos problemos. Tokiam visuomenės požiūriui neretai įtaką daro neapykantos ir propagandinės informacijos pilnos politinės kalbos. Ši Lietuvos visuomenės problema yra naujai kuriamo spektaklio atspirties taškas.

LMTA vaidybos ir vadybos studentai kartu su režisieriumi iš Ispanijos Sadurni Verges, dvi savaites Lietuvoje tyrinėjo „Identity or death?“ (Tapatybė ar mirtis?) temos kontekstą. Šiomis dienomis komanda susitiko su organizacijomis ir asmenimis, kurių nuomonė ir požiūris šia tema, padėjo suvokti Lietuvos visuomenės tolerancijos, identiteto, diskriminacijos ir politikos situaciją. Susitikimuose dalyvavo – lygių galimybių centro, LGBT sąjungos, bažnyčios, seksualinių, tautinių mažumų, subkultūrų atstovai ir žurnalistais. Tyrimo procesą sudarė ne tik pokalbiai ar diskusijos, bet ir socialiniai eksperimentai. Projekto komanda surengė socialinius eksperimentus Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir kituose miestuose. Socialinių eksperimentų tikslas – išsiaiškinti visuomenės požiūrį į toleranciją. Vykę eksperimentai susilaukė nemažai dėmesio, tai buvo provokuojantys ir aktualūs klausimai, į kuriuos gyventojai vienaip ar kitaip turėjo atsakyti – taip pademonstruodami savo, kartu ir visuomenės suvokimą.

IMG_20151022_120325

Reikalinga ir laukiama visų gyventojų nuomonė bei patirtis

Šis kūrybinis projektas tęsiasi visus metus. Kitas režisieriaus vizitas Lietuvoje planuojamas vasario mėnesį. Tuo metu prasidės spektaklio kūrybiniai darbai. Iki to LMTA aktoriai ir komanda toliau rinks informaciją apie Lietuvos visuomenės tolerancijos problemas – rengdami socialinius eksperimentus ir fiksuodami gyventojų nuomonę.

IMG_20151022_115509

Šio spektaklio kūrybiniam tikslui reikalinga ir laukiama visų gyventojų nuomonė bei patirtis tolerancijos, homofobijos ir tautinių mažumų diskriminacijos klausimais. Gauta informacija bus naudojama, kaip spektaklio kūrybinė medžiaga. Jei turite pasakojimų, nutikimų ar kitos informacijos apie įvykius susijusius su šia problema kviečiame jais dalintis. Informaciją siųskite el. paštu – identityordeathlt@gmail.com

Visą kūrybinį procesą galite sekti prisijungę prie FB grupės Lithuania Playing Identities – Performing Heritage.
Daugiau informacijos: http://www.playingidentities.eu/content/vilnius
http://www.panspeech.eu/en/lmta-vilnius/identity-or-death