Vaidyba ir tapatumas…

Kategorija Uncategorized

vaidyba-ir-tapatumas-performatyvumas-ir-paveldas

Vaidyba ir tapatumas. Performatyvumas ir paveldas

ES Projektas „Vaidyba ir Tapatumas. Performatyvumas ir paveldas“, kuriame dalyvauja Lietuvos muzikos ir teatro akademija, yra savotiškas sociologų, filosofų, antropologų, komunikacijos specialistų, teatro teoretikų suokalbis, kuriame dalyvauja tyrėjai iš Sienos ir Kento universitetų   – Stefano Jacoviello, Flora Pitrolo, Robin Nelson ir kiti kartu su scenos praktikais – pedagogais ir jaunaisiais menininkais iš Lietuvos (LMTA), Rumunijos (Babes-Bolyai universitetas), Didžiosios Britanijos (Kento Universitetas), Ispanijos (Barselonos teatro institutas), Italijos (Sienos universitetas). Įdomu tai, kad pagrindiniai šio projekto sumanytojai yra ne teatro „grynuoliai“ praktikai, o įvairių socialinių ir humanitarinių mokslų atstovai. Mokslininkai teatro kūrėjus subūrė tam, kad patyrinėtų skirtingų tautų komunikaciją kūrybiniame procese ir prieitų jiems reikiamų išvadų tyrinėjant „minios resursų“ (angl. crowdsourcing) sąvoką, o taip pat teatro, kreolizacijos, kūrybos ir visuomenės sąveikos principus šiuolaikinėje visuomenėje.

Tarptautinės kūrybinės grupės

Suformuotos jaunųjų kūrėjų komandos dirbs su dalyvaujančių šalių pateiktomis probleminėmis idėjomis, kurios taps spektakliais. Jie bus rodomi plačiajai Sienos auditorijai kitų metų liepos mėnesį. Tačiau iki to laiko spektaklių režisieriai (mokslininkų labiau vartojamas terminas „Theatre maker“) du kartus apsilankys „probleminio“ klausimo šalyje dviejų savaičių tiriamajam darbui bei tokios pačios trukmės spektaklio pastatymui.

Rumunai (tema „Ši žemė neparduodama“) pasiūlė kalbėti apie nedidelio miestelio – architektūrinio ir gamtos paveldo – Roșia Montană situaciją, ruošiantis paversti jį aukso kasykla. Mažo žmogaus ir korporacinių bendrovių santykio, ekologinės ir globalizacijos problemos ryškėja jau pirminiame teatriniame eskize, parodytame liepos 25 d. Sienos universiteto erdvėje. Kento universitete bus kalbama apie imigraciją ir emigraciją kaip probleminį klausimą jų šalyje. Įdomu tai, kad mišrioje britų mokyklos grupėje vaidina Anglijoje besimokantys studentai iš Estijos ir Haičio. Barselonos teatro institutas siūlė temą apie įsibėgėjusį medijų pasaulį, ir tame dalyvaujančio asmens patiriamą atjungimo (angl. disconnection) efektą. „Tai tema apie tai, ko mes netenkame, kaip keičiasi mūsų motoriniai įgūdžiai, kaip trumpėja mūsų atmintis, kas užima mūsų atminties vietą. Tai puiki tema apie mūsų „mirksintį pasaulį“, – sako šią temą plėtojantis Povilas Makauskas. LMTA pasirinko kalbėti apie identitetą ir mirtį. Tema siejasi su visomis mūsų visuomenės fobijomis – tautinėmis, lytinėmis mažumomis, rasizmu, keistu tautiškumo suvokimu bei itin neaiškiu Europos identiteto fenomenu.

Liepos pabaigoje Sienoje baigėsi ES programos „Kūrybinė Europa“ projekto „Vaidyba ir Tapatumas. Performatyvumas ir paveldas“ pirmasis etapas. Po intensyvaus dviejų savaičių kūrybinių dirbtuvių darbo susiformavo keturios tarptautinės kūrybinės grupės, kurios ateinančius metus tarpusavyje plėtos pasirinktos idėjos įgyvendinimo planus. LMTA aktorystę studijuojantys studentai kartu su Barselonos instituto jaunuoju režisieriumi Sadurní Vergés turės galimybę gvildenti „Identiteto“ temą.

Lietuvos komanda

Lietuvos dalyvių komandą sudaro LMTA vaidybos kurso studentai Iveta Raulynaityte, Mantas Barvičius, Arnas Danusas, Aidas Jurgaitis, moderatorė Meno vadybos III kurso studentė Bartė Liagaitė. Grupės režisierius – Barselonos instituto studentas Sadurní Vergés, kurį viso projekto metu konsultuos LMTA pedagogas ir režisierius Gintaras Varnas.

11759431_903493516390054_32967150_n (1)